Překlad jména

22. února 2009 v 19:26 | Sawatari.Saki |  Zajímavosti
Aburame Shino
Shino je křestní jméno samuraje Inuzuky z románu Hakkenden o psu samurajovi. Aburame 油女 znamená "olejová žena" a kompletní jméno "Aburame Shino" se hodně podobá japonskému slovu pro švába - aburamushi 油虫. Shino se také podoba slovu "shinobi."

Akamaru
Aka znamená červený. Kdykoliv Akamaru sní vojenskou tabletu, tak jeho srst zčervená.

Akimichi Chouji
Chou v jeho jméně znamená "Motýl" a -Ji znamená "druhý syn". Je to trošku Ironické, když jméno štíhlé Ino znamená "kanec" a kulatý Chouji je "motýl".

Deidara
Deidarovo jméno je potenciálně založeno na japonském mýtusu. Dei znamená "bahno".

Ebisu
Jméno Ebisu pochází od japonského boha Ebisu, který je obvykle zobrazen jako rybář, který přináší bohatství a prosperitu věřícím a dohlíží na zdraví malých dětí.

Gaara
Celé Gaarovo jméno je Sabaku no Gaara - 砂瀑の我愛羅, neboli Písečný Gaara. Sabaku psané jako 砂瀑 znamená písečný vodopád, ale sabaku psané jako 砂漠 znamená poušť, proto se Gaarovi často říká Pouštní Gaara, správně by mělo být to první. Gaara se píše takto 我愛羅 a znamená démon milující sám sebe.

Haku
Jméno "Haku", v kanji psáno jako 白, znamená "bílý". Což se také vztahuje k jeho čisté povaze. Dríve se myslelo, že Hakovo příjmení je "Shiro", což také znamená "bílý", ale nakonec se to ukázalo jako blbost. V Malajské verzi Naruta totiž Haku přejmenovali na Shiro.

Haruno Sakura
Slovo Haruno znamená "jarní pole" a Sakura znamená květ třešně, třešeň je národní rostlina v Japonsku. Sakura je jedno z nejběžnějších jmen v anime.


Hatake Kakashi
Hatake znamená "suché, obdělané pole" a Kakashi znamená "strašák na poli".

Hidan
Hi znamená "létat, skákat, rozházet", ale také to znamená "falešný hráč Shougi" a dan znamená "stupeň, kroky nebo schodiště".

Hyuuga Hinata
Hyuuga (日向) znamená "na slunci" a je to jméno města v prefektuře Miyazaki v Japonsku. Křestní jméno "Hinata" je slovní hříčka a je to jen jiný způsob, jak přečíst tyto kanji znaky. Znamená to tedy opět "na slunci".

Hyuuga Neji
Jeho jméno znamená buď závit nebo spirála, což je nejspíš odkaz na jeho techniku Kaiten (Vír proroctví).
Inuzuka Kiba
Jméno "Inuzuka" znamená "dům psů", patří ke klanu, který byl jeden z nejsilnějších v japonské prefektuře Chiba během období Edo. Jsou známí jako "Psí bojovníci" a uctívají Inu ("pes"). Jméno "Inuzuka" také pochází z Hakkenden, románu o psu samurajovi. "Kiba" znamená "tesák".

Jiraiya
Kanji, které tvoří Jiraiyovo jméno, ma význam "dělat vše na vlastní pěst". Což celkem vystihuje jeho povahu, tiše mizí a zase je objevuje v Listové. Jména Jiraiya, Tsunade a Orochimaru pocházejí z "Jiraiya Goketsu Monogatari"- Příběh galantního Jiraiyi (staré japonské literární dílo).

Kakuzu
Kaku znamená "úhel, lovit", ale také je to střelec v Shougi a zu znamená "metropole nebo hlavní město".

Kankurou
"Kankurou" je jméno slavného ninji, který je často zobrazován s vránou (Karasu) jako svým mazlíčkem. "Kankurou" je také jméno mnoha slavných herců Kabuki (tradiční japonské divadlo), kteří mají pomalované tváře a podivný styl mluvy.

Sarutobi Konohamaru
Konohamaru 木ノ葉丸 se jmenuje podle vesnice Konoha - Listová. Znamená to Listový ninja.

Maito Gai
Slovo Maito マイト je z anglického slova might, které znamená sílu, a Gai ガイ je z anglického guy, což znamená chlap. Spojením tedy vznikne "Silný chlap".

Mitarashi Anko
Anko je vlastně pasta z červených fazolí, ingredience knedlíčků dango.
Mitarashi je jeden z typů polevy, do které se knedlíčky namáčejí.

Momochi Zabuza
Zabuza znamená "nikdy neseká dvakrát", což se k němu velice hodí, protože většinu svých protivníků zabil jednou ranou jeho meče.

Nara Shikamaru
Shikamaru - Shika znamená Jelen a maru je Kruh nebo Dobře vyvinutý, maru je častá přípona u japonských mužských jmen.
Nara - podle japonského parku Nara Park, který je proslulý chovem jelenů.

Orochimaru
Postava Orochimaru čerpá hodně z japonské literatury. Jména Orochimaru, Jiraiya a Tsunade pochází z Jiraiya Goketsu Monogatari - 児雷也豪傑物語 - Příběh galantního Jiraiyi. Orochimaru v tomto příběhu vyniká v kouzlech s hady. V japonské mytologii je Orochi osmihlavý had, když po zabití vydá ze svého ocasu legendární meč Kusanagi. V seriálu má Orochimaru skutečný Kusanagi a použil ho například v boji s Třetím Hokagem Sarutobim.

Rock Lee
Jméno Rock Lee neznamená nic, ale je odvozeno ze jména Bruce Lee, což byl mistr bojových umění, které uplatnoval i ve filmech ve kterých hrál.

Sai
Sai znamená v japonské kanji spousty různých věcí jako: "extrém, génius, setba, půjčka, nosorožec, společník, syn, pupek, třesk a pěkný". Sai je také druh zbraně. Zbran je dlouhá dýka, která má na každé straně ostrou jehlici, často jí můžete vidět v různých bojových filmech.

Sarutobi Asuma
Sarutobi znamená "Létající, skákající opice" a Asuma je pouze normální jméno.

Sasori
Sasori znamená "škorpión".


Temari
Temari je tradiční klubko motané niti, které se používá k odrážení a driblování. Někteří lidé mávání těmito klubky považují za umění.


TenTen
TenTen se specializuje na zbraně a nikdy neukázala žádné Genjutsu nebo Taijutsu. Nejdříve zbraně vyvolávala ze svitků, ale později je vyvolává z jednoho velkého svitku, který nosí na zádech. Také později obohatí svůj arsenál o bombu.

Tobi
Tobi je prostě normální jméno, ale znamená také "Pracovní dělník" a "Druh ptáka".

Tsunade
Tsunade znamená uvazovací lano. Jména Jiraiya, Tsunade a Orochimaru pocházejí z "Jiraiya Goketsu Monogatari" - Příběh galantního Jiraiyi (staré japonské literární dílo). Tsunade je v tomto příběhu popsána jako mistr magie se slimáky a byla vdaná za Jiraiyu.

Uchiha Itachi
Jméno Itachi znamená lasička. V japonské mytologii jsou lasičky špatným znamením, předzvěstí smůly a smrti.

Uchiha Sasuke
Sasuke je pojmenován po legendárním ninjovi jménem Sarutobi Sasuke. Uchiha je jiný způsob, jak vyslovit Uchiwa, což je papírový vějíř (který má klan ve znaku). Ve starém Japonsku byly tyto vějíře používány jako dary pro císařovy ochránce k ochraně proti šípy. Důležitější využití měly ale pro rozdmýchávání ohně, proto také klan Uchiha ovládá oheň. Sasuke psáno jako 佐助 může znamenat pomocník nebo ochránce.

Umino Iruka
Umino Iruka rozepsané jako "umi no iruka" znamená mořský delfín.

Uzumaki Naruto
Příjmení "Uzumaki" (渦巻) je slovní hříčka. Znamená to trojrozměrná spirála, něco jako vír. Listová vesnice má symbol lístku, který je nakreslen jako spirála se šipkou. Pečeť na jeho břiše je spirála, symbol na zádech jeho bundy a ramenech je spirála a jeden z jeho útoků, Rasengan, znamená "točící se koule". "Uzumaki" může také znamenat vír. "Naruto" může znamenat vír nebo bouři a je to také jméno pro nakrájenou tyčku Kamaboko s růžovým vírovým vzorem uprostřed, která se používá jako zálivka pro Ramen (Narutovo oblíbené jídlo). Japonci někdy používají tento výraz jako označení zavináče (@).

Yakushi Kabuto
Yakushi znamená výraz pro "Buddhistické léčení" a Kabuto znamená "Helma".

Yamanaka Ino
Yamanaka (山中) znamená "hluboko v horách" a Ino znamená "divoké prase", proto Sakura, když chce Ino nadávat, tak používá Ino-buta (いのブタ), což znamená Ino-prase (toto bylo skvěle přeloženo v českých titulkách k anime Naruto jako Ino-prasečino).

Yuuhi Kurenai
Yuuhi znamená "večerní slunce" a Kurenai znamená "rudá".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama